Loading...

طراحی اولیه _ کدA01 /

طراحی اولیه _ کدA01
طراحی مقدماتی یک بلوک مکعب مستطیل و آماده سازی جهت ماشین کاری cnc سی ان سی

طراحی صنعتی با محوریت ساخت، زمینه ای بسیار گسترده و غنی می باشد و کسب مهارت در سطوح بالای آن مستلزم مطالعه و تمرین بسیار بوده و همین امر نیز عامل جذابیت و پویایی آن می باشد.

در طراحی یک قطعه ( بصورت دو بعدی و یا سه بعدی ) نرم افزارهای متعددی قابل استفاده می باشند که رایج ترین آنها عبارتند از autocad - Solidworks - Catia - Rhino - 3ds Max - Maya و بسیاری دیگر. بایستی همواره توجه داشته باشید که اصل اولیه و اساسی در طراحی، خلاقیتِ طراح است و نرم افزار صرفا ابزاری است جهت پیاده سازیِ آن.

.

در این نوبت سعی کرده ایم با استفاده از نرم افزار Autocad 2016 در ساده ترین شکل ممکن به تعریف و طراحی یک قطعه ی ساده بپردازیم:

بلوک 1 - طراحی اولیه

.

قطعه ی انتخابی ، یک بلوک به ابعاد 10x20cm و ضخامت 1cm از جنس چوب سفید روسی - شامل یک استوانه بصورت negative به قطر 24mm و یک مربع به عرض 32mm هریک مطابق با نقشه ی ترسیم شده.

- دستور اجرای مربع و مستطیل REC

- دستور اجرای دایره C

- دستور حجم دهی به اشکال دوبعدی EXTRUDE

- دستور حذف قسمتی از حجم و بعد از حجم مرجع SUBTRACT

.

در نهایت می توان طرح را در دو بعد ( جهت ارسال به نرم افزارهایی CAM 2.5D ) و یا در سه بعد (جهت ارسال به نرم افزارهای CAD 3D) ذخیره سازی کرد.

.

cnc initial design autocad mechano

.

CAD/CAM

برای طراحی اولیه از نرم افزارهای Computer-aided design_CAD و برای تبدیل طرح به زبان ماشین از Computer-aided manufacturing_CAM استفاده می گردد.

یکی از ساده ترین نرم افزارهای CAM در محیط 2 و 3 بعدی ، نرم افزار ESTLCam می باشد که بصورت رایگان و نسخه ی کامل در سایت سازنده آن قابل دانلود است و ما نیز در ساخت این بلوک ، از این نرم افزار استفاده خواهیم نمود.

در پایان خاطر نشان می گردد که برای اجرای فایل خروجی autocad در ESTLCam بهتر است طرح صرفا بصورت 2 بعدی و در فرمت dxf ذخیره گردد:

https://cdnfa.com/mechano/1956/uploads/edu01/mechano-mpco-980512.zip

دانلود برنامه ESTLCam بصورت مستقیم از سایت شرکت سازنده ( نسخه ی اورجینال و رایگان ):

https://www.estlcam.de/index.php

.

نظرات
    ارسال نظر
    نوشته های تازه